Žižkov má dobíjecí stanici pro elektromobily

Pražský Žižkov nabízí od října díky instalaci veřejné dobíjecí stanice zázemí pro řidiče elektromobilů. Zařízení se nachází přímo pod jednou z pražských dominant – žižkovským televizním vysílačem.

V populární čtvrti metropole dosud dobíjecí infrastruktura pro elektrická auta zcela chyběla. Projekt Elektromobilita ČEZ v současnosti nabízí dobíjení v 52 lokalitách po celé České republice.

„Elektrický pohon považujeme za budoucnost pražské dopravy. Rádi proto poskytneme zázemí dobíjecí stanici projektu Elektromobilita ČEZ a jeho zákazníkům. Věříme, že během dobíjení u nás naleznou veškerý komfort,“ říká Roman Lain, managing director společnosti Tower Park Praha, která jednu z pražských dominant provozuje.

„Jsme potěšeni, že naše pražská síť dobíjecích stanic se rychle rozrůstá. Vzhledem k velice rychlému rozšíření elektromobilů na území metropole cítíme velký potenciál pro rozvoj našich aktivit, elektromobilita se tady stává přirozenou součástí dopravy. Připravujeme proto další kroky, které řidičům elektromobilů výrazně usnadní každodenní pohyb po městě,“ dodává Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ.

V metropoli dnes funguje celkem 20 veřejných dobíjecích stanic Elektromobility ČEZ – jedna rychlodobíjecí a 19 klasických. Dnes otevřená stanice pod žižkovskou televizní věží je současně premiérovým veřejným dobíjecím místem pro elektromobily na území této městské čtvrti. Základní verze dobíjecí stanice je osazena třífázovou zásuvkou 32A typu Mennekes a standardní jednofázovou zásuvkou 16A. Maximální dobíjecí výkon činí 22 kW, dobití většiny kapacity baterie elektromobilu prostřednictvím třífázové zásuvky si vyžádá cca 2-3 hodiny. Uživatel se identifikuje jedinečnou ID kartou, která je spojením mezi poskytovatelem a klientem.

ČEZ_stanice_OC Zlaté jablko Zlín

Dvojnásobek elektromobilů, desítky dobíjecích stanic

V celé České republice v současnosti jezdí více než 800 elektromobilů, poslední tři čtvrtletí s více než čtyřmi stovkami nově registrovaných elektromobilů však signalizují další významný rozvoj celého odvětví. Letos se totiž očekává více než dvojnásobné meziroční zvýšení počtu nově registrovaných elektromobilů.

Koncem letošního roku tak odhady počítají s prolomením hranice 1 000 elektromobilů na českých silnicích. Elektromobily tak v ČR přestávají být atrakcí z kategorie technických zajímavostí a stávají se běžnou součástí zejména městského provozu.

Podle výsledků analýzy společnosti Roland Berger se elektromobilita stává na evropské úrovni prioritou. Ve finále tento typ pohonu rychle dosáhne podílu 20 % na celkovém prodeji osobních vozidel a lehkých užitkových vozů. To by mělo znamenat prodej asi 50 tisíc aut ročně.

V současnosti tvoří vozový park projektu Elektromobilita ČEZ nebo jeho partnerů čtyřicítka aut na elektrický pohon. Partnery projektu jsou automobilky, obchodní centra, komerční subjekty či radnice po celé České republice.

Ilustrační foto

Ilustrační fotoVydáno: 26.říjen 2015, v Alternativní pohony, Elektromobily.
Zdroj: ČEZ, Martin Schreier