Výroční speciál k 10 letům Automakers.cz

Na konci roku 2005 se na českém trhu objevil první zpravodajský portál pro automobilový průmysl – Automakers.cz. Uplynulou dekádu shrnul výroční tištěný speciál, který vychází jako číslo 1-2/2016.

Specializovaný portál se v roce 2005 zaměřil na výrobce aut, jejich dodavatele, importéry a prodejce. Jaký to byl rok pro české automobilky?

Produkci právě zahájila kolínská TPCA, o stavbě továrny v Nošovicích se teprve vyjednávalo. Česko ještě neprodukovala ani polovinu vozidel, které vyrobilo v roce 2015. V tuzemsku také nepůsobil zdaleka takový počet dodavatelů, jako nyní.

Jinak vypadala i mapa importérů nových aut. Řada tehdy dovážených značek v průběhu uplynulých deseti let z trhu zmizela, jiné změnily importéra. Zanikla také celá řada dealerství a objevila se nová.

Co se nezměnilo, jsou lidé v oboru. Portál Automakers.cz se v roce zaměřil na manažery v odvětví a většinu z nich obsluhuje dodnes. Může se pochlubit zhruba třemi tisícovkami odběratelů z řad vrcholných manažerů i středního stavu.

Už v lednu 2006 jim mohl nabídnout nejen aktuální zprávy, ale také komentované statistiky předchozího roku v českém i anglickém jazyce. Redakce také záhy uzavřela mediální partnerství se Sdružením automobilového průmyslu.

Web se poté rozrostl o subdoménu Autodealers.cz, která zpravodajsky obsluhuje členy Svazu dovozců automobilů a další čtenáře zejména z řad dealerů nových vozidel.

V následujících letech přinášely oba weby svým uživatelům mix monitoringu a originálních zpráv v podobě zhruba 2000 článků a fotografií ročně. V archivu, dostupném předplatitelům, je tak nyní k vidění cca 20 000 zpráv z uplynulé desetiletky.

Od roku 2007 k uvedeným webům přibyla i tištěná verze s názvem Automakers. Magazín nabízí především rozhovory, analýzy a komentované tabulky výroby a registrací vozidel. Vychází v podobě šesti speciálů za rok.

Tři jsou věnovány hospodářským výsledkům importérů, výrobců a dodavatelů, další se každoročně věnuje oblasti financování vozidel. V edičním plánu se dále nacházejí speciální vydání věnovaná logistice a ekologii.

Rozvoj našeho malého vydavatelství tím neskončil. V dalších letech se na internetu objevily nové specializované subdomény.

Autologistika.cz se zaměřila na logistiku automotivního odvětví, skladové hospodářství a developery průmyslových areálů. Ekologickarevue.cz nabízí počtení zájemcům o informace z oblasti mobility šetrné k životnímu prostředí i kapse motoristy.

Posledním přírůstkem je portál Czechbanking.cz, který přináší informace ze světa financí a pojištění.

Vydavatel Automakers Erich Handl

Vydavatel Automakers Erich HandlVydáno: 2.únor 2016, v Historie, Média, Výročí.
Zdroj: Automakers, Erich Handl