VW šetří kvůli emisím bývalé šéfy vývoje

Za nápadem podvádět při testech emisí VW stojí bývalí ředitelé vývoje koncernu Ulrich Hackenberg a Wolfgang Hatz. Byli si prý vědomi, že jinak nemohou přísné americké normy pro naftové motory splnit, uvedl deník The Wall Street Journal.

Hlavní inženýr Audi Ulrich Hackenberg a Wolfgang Hatz, autor úspěšných závodních motorů ve vozech Porsche, byli odvoláni z funkce mezi prvními poté, co vypukl emisní skandál VW. Kvůli němu od 18. září klesla cena akcií automobilky o 43 procent.

Oba byli považováni za nejtalentovanější německé inženýry. Dostali na starost výzkum a vývoj VW krátce poté, co se Martin Winterkorn stal v lednu 2007 generálním ředitelem. Právě na ně se nyní podle listu soustředí vyšetřování kauzy.

Chtěli prorazit s „čistými diesely”

Americký deník připomíná, že v roce 2007 tehdy v Německu oblíbené naftové motory měly v USA sotva pětiprocentní podíl na trhu. Winterkorn v tomto segmentu viděl šanci prorazit na třetí klíčový trh vedle Evropy a Číny.

Šéfové vývoje dostali za úkol prodat Američanům „čisté diesely“, podle zdrojů listu ale věděli, že stále přísnější americké normy na emise nedokáží v reálném provozu splnit. Vyjádření obou inženýrů ani Winterkorna se listu získat nepodařilo.

Martin Winterkorn

Martin Winterkorn

Automobilka přiznala, že do 11 miliónů vozů nainstalovala speciální software, který při testování snížil vypouštěné emise proti běžnému provozu. Několik zemí od té doby zakázalo prodej inkriminovaných modelů a regulátoři zvažují zpřísnění emisních standardů pro naftové motory.Vydáno: 6.říjen 2015, v Emise, Kauza, Výrobci.
Zdroj: Wall street Journal