Matthias Mueller

Volkswagen má řídit Mueller z Porsche

Šéf výrobce luxusních sportovních vozů Porsche Matthias Müller je žhavým kandidátem na post předesey představenstva koncernu VW.  Müllera podle zdrojů Reuters podporuje většina členů dozorčí rady Volkswagenu.

Ta se náhle uvolnila po středeční rezignaci Martina Winterkorna, jenž svým odchodem reagoval na přiznání, že firma manipulovala s emisními testy u naftových vozů.

Müller pracuje v různých částech Volkswagenu již od sedmdesátých let minulého století, což představuje jeden z rozhodujících faktorů, díky nimž se stal favoritem na funkci koncernového šéfa.

Stejně důležitá je ovšem skutečnost, že má podporu rodin Porschů a Piëchů, které ve Volkswagenu vlastní většinu hlasovacích práv, píše Reuters.

Müller je považován za oblíbence Ferdinanda Piëcha, který je patriarchou rodin Porschů a Piëchů. Ferdinand Piëch se údajně snažil prosadit Müllera na Winterkornovo místo již dříve, v mocenském boji uvnitř koncernu však neuspěl a koncem dubna rezignoval na funkci předsedy dozorčí rady.

Hrozba žalob

Kvůli skandálu německé automobilky už její evropští akcionáři zvažují, že budou po firmě soudní cestou požadovat odškodné za ztráty, které jim aféra s podvody při měření emisí u naftových vozů způsobila.

Cena akcií Volkswagenu od začátku týdne klesla asi o třetinu. Tržní hodnota firmy se tak snížila asi o 25 miliard dolarů (přes 600 miliard Kč).

“Pokud budeme schopni s určitou jistotou prokázat, že jsme jako investoři byli touto firmou oklamáni a že nám to ovlivnilo zisky, pak nelze vyloučit, že po ní budeme žádat odškodné,” uvedl jeden z předních evropských akcionářů Volkswagenu, který si nepřál být jmenován.

Skandál vypukl minulý týden v pátek, kdy americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) Volkswagen obvinila, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Volkswagenu za to v USA hrozí pokuta až 18 miliard dolarů, skandál navíc tento týden začaly vyšetřovat i některé evropské země.

Miliardové ztráty

“Máme klienty, kteří se nevyhnutelně budou velmi důkladně zajímat o možnost vznést nárok na odškodnění akcionářů,” uvedl Clive Zietman z britské advokátní společnosti Stewarts Law.

Největší vlastníci kmenových akcií Volkswagenu, mezi které patří výrobce sportovních vozů Porsche, spolková země Dolní Sasko a katarský státní investiční fond, přišli podle Reuters asi o 11 miliard eur (300 miliard Kč).

Ztráta pětice největších vlastníků prioritních akcií se pohybuje kolem 1,7 miliardy eur. Americký list USA Today ve středu informoval, že od vypuknutí skandálu bylo na Volkswagen v USA podáno již 34 hromadných žalob.Vydáno: 25.září 2015, v Kauza, Personálie, Výrobci.
Zdroj: novinky.cz