Spotřebitelské úvěry rostly v Evropě o 13,1 %

Evropský trh se spotřebitelskými úvěry v prvním pololetí letošního roku meziročně vzrostl o 13,1 % na 202,1 miliardy eur. Vyplývá to ze statistik evropské federace Eurofinas.

Organizace zastřešuje poskytovatele spotřebitelských úvěrů (osobních půjček, revolvingových úvěrů, financování v místě prodeje), hypoték a financování automobilů pro domácnosti ze zemí Evropské unie.

Nejvyšší meziroční růst zaznamenal lotyšský trh (o 27,6 %). Největší evropské trhy rostly pomaleji – německý o 7,6 %, britský o 5,3 %, francouzský o 1,3 %. Nejhlubší pokles postihl trh portugalský (o 0,9 %). Prostřednictvím spotřebitelských úvěrů byla v letošním prvním pololetí v Evropě financována osobní auta za 63,9 mld. eur, což představuje meziroční růst o 11,9 %.

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA), vesměs finanční instituce z bankovních skupin, poskytly v prvním pololetí tohoto roku prostřednictvím osobních půjček, revolvingových úvěrů a financování v místě prodeje o 4,5 % více prostředků než ve stejném období loňského roku. Na financování osobních aut prostřednictvím spotřebitelských úvěrů poskytly meziročně o 17,7 % více.

„Evropský trh spotřebitelských úvěrů roste ruku v ruce s pevným růstem soukromé spotřeby, která je v současné době hnací silou evropské ekonomiky. Očekáváme, že hospodářský růst i důvěra spotřebitelů budou pokračovat v příštím roce, což by mělo vést k dalšímu pozitivnímu vývoji i v oblasti spotřebitelských úvěrů,“ okomentoval pololetní výsledky vrchní poradce Eurofinas Hayley McEwen.

eurofinas logoVydáno: 2.prosinec 2015, v Finanční instituce.
Zdroj: Eurofinas