Ford Focus má sedadla, ze kterých nebolí záda

Bolest zad je celosvětově  nejčastější příčinou invalidity. Podle odborných odhadů se s ní někdy v životě setká až polovina všech obyvatel Evropy. Mimo jiné dokáže bolest zad pořádně znepříjemnit cestování autem.

Focus je první model značky Ford, jenž obdržel schválení od nezávislé hodnotící komise AGR. Komisi tvoří odborníci z různých zdravotnických oborů. Aby sedadlo schválení získalo, musí se umět přizpůsobit přirozené pozici sezení člověka místo toho, aby člověk přizpůsoboval svoji pozici sedadlu.

„Řidič, sedící ve špatné poloze, se může hrbit, což zatěžuje spodní část zad. V případě Focusu bylo naším cílem vyvinout seřiditelné sedadlo v 18 směrech, ve kterém naleznou řidiči všech typů postav optimální pozici pro maximální komfort, zejména na dlouhých cestách,“ řekl Glen Goold, šéfkonstruktér programu Ford Focus.

Evropané řídí v průměru hodinu denně. Do toho se však nepočítá čas strávený v dopravních zácpách a hledáním parkovacího místa. Britský výzkum ukázal, že 75 procent řidičů má kvůli nevhodné poloze za volantem problémy se zády. Špatné sezení může vést rovněž k bolestem krku, únavě svalů a k omezení krevního oběhu.

Inženýři Fordu přihlíželi při vývoji sedadel pro nový Focus i k požadavkům zákazníků, kteří si přáli lepší oporu stehen a bederní páteře. Součástí sedadel se schválením AGR je proto i elektronicky seřiditelná bederní opěrka, která se ovládá tlačítky na bočnici sedáku. Ford při vývoji prováděl zkoušky sedadel s muži i se ženami, kteří dohromady pokrývali velmi široké rozpětí tělesné výšky, hmotnosti i tvarů těla. Při testování životnosti došlo vedle 150 tisíc najetých kilometrů také na simulátor Robutt, který umí koncentrovat deset let typického používání sedadla do tří dnů intenzivního testování.

Vyššímu cestovnímu komfortu na palubě nového Focusu přispívá vedle sedadel rovněž systém detekce výmolů  a prostornější interiér. Vzadu mají cestující k dispozici o pět centimetrů více prostoru před koleny a o šest centimetrů více místa pro hlavu.

 Vydáno: 14.březen 2019, v Doprava, ExpressAuto.
Zdroj: Ford