Škoda pořádá Winter Discovery v Alpách

Škoda uspořádala pro mezinárodní motoristické novináře testovací jízdy modelů s pohonem všech kol v alpském tréninkovém středisku Obertauern.

“V současnosti má značka ŠKODA v nabídce deset modelů s pohonem 4×4. V segmentu kompaktních SUV jsou to modely ŠKODA Yeti 4×4, Yeti Outdoor 4×4 a Yeti Monte Carlo 4×4. V nižší střední třídě nabízí značka ŠKODA vozy s pohonem všech kol, které jsou pro ni klíčové: ŠKODA Octavia 4×4, Octavia Combi 4×4, Octavia RS 4×4, Octavia Combi RS 4×4 a Octavia Scout. Na vrcholu nabídky jsou provedení vlajkové lodě značky s pohonem všech kol ŠKODA Superb 4×4 a Superb Combi 4×4,” uvedl produktový manažer značky Zbyněk Straškraba.

ŠKODA podle jeho slov v segmentu kompaktních vozů a střední třídy disponuje nejrozsáhlejší nabídkou modelů s pohonem 4×4 na trhu. V příštích letech svou pozici mezi výrobci vozů s pohonem všech kol ještě posílí. Bude se přitom soustředit na rozšiřování své nabídky v segmentu Sport Utility Vehicles (SUV).

​„Paleta vozů značky ŠKODA s pohonem všech kol je dnes bohatší než kdykoli v minulosti,“ říká předseda představenstva společnosti ŠKODA AUTO Bernhard Maier. „Naše modely s touto koncepcí mají na úspěchu značky ŠKODA významný podíl. V letech 2008 až 2015 jsme ztrojnásobili prodeje vozů 4×4. V rámci modelové ofenzívy v blízké době rozšíříme nabídku našich modelů kategorie SUV,“ dodává Maier.

Od zahájení prodeje prvního modelu značky ŠKODA s pohonem všech kol v roce 1999 – vozu Octavia Combi 4×4 – dodala mladoboleslavská automobilka do konce roku 2015 svým zákazníkům více než 503 900 vozů 4×4, což představuje zhruba 16 % všech vozů Octavia, Yeti a Superb prodaných v tomto období.

V roce 2015 prodala značka ŠKODA na celém světě 67 500 vozů Yeti, Octavia a Superb s pohonem všech kol.

Prvním modelem mladoboleslavské automobilky sériově vybaveným pohonem všech kol byla v roce 1999 ŠKODA Octavia Combi 4×4. Po tomto modelu následoval v roce 2002 vůz Octavia 4×4 a v roce 2008 Superb 4×4. V roce 2009 byly na trh uvedeny vozy Superb Combi 4×4 a Yeti 4×4.

V letech 2013 až 2015 byly v rámci modelové ofenzívy ŠKODA modernizovány a přepracovány i modely s pohonem všech kol. Dnes ŠKODA nabízí deset modelových variant s pohonem všech kol.

Silně se ŠKODA prezentuje v segmentu vozů 4×4 s karoserií kombi. Na šesti evropských trzích (ve Švýcarsku, Norsku, Rakousku, Polsku, Španělsku a Finsku) si značka ŠKODA modely Octavia Combi 4×4 a Superb Combi 4×4 udržuje vedoucí postavení ve třídě vozů s karoserií kombi a pohonem všech kol.

“Všechny aktuální modely značky s pohonem všech kol disponují technikou s elektronicky řízenou lamelovou spojkou nejnovější generace. Elektronicky řízený systém pohonu všech kol pracuje přesně a velice rychle. Řídicí jednotka permanentně propočítává ideální hnací moment pro přední a zadní nápravu. Ztráta trakce je díky zásahům řídicí jednotky na základě aktuální jízdní situace téměř vyloučena. Při brzdění motorem nebo při nižším zatížení je poháněna pouze přední náprava, což snižuje spotřebu paliva,” upřesnil v rámci technické prezentace podvozkový vývojář Jan Štěpánek.

Pohon všech kol podle něj nabízí řadu výhod. Proměnlivé rozdělování hnacího momentu mezi přední a zadní nápravu přináší vynikající trakci téměř na jakémkoli povrchu. Podstatně se zlepší záběr zejména na kluzkém povrchu, což ocení zejména řidiči jezdící s přívěsným vozíkem nebo obytným přívěsem. Usnadní se tím rozjíždění a souprava také lépe překonává stoupání. Při akceleraci vůz rychleji reaguje na stav vozovky. V souhře s asistenčními systémy jako ABS, ESC a EDS se zvýší i ovladatelnost vozu v mezních situacích. Vozy s pohonem všech kol tak zaručují vyšší bezpečnost a komfort.

Speciální verze Yetiho pro čínský trh

Speciální verze Yetiho pro čínský trhVydáno: 27.leden 2016, v Ekotesty, Eventy, Marketing, Tiskovky.
Zdroj: TK Škoda, Erich Handl, Obertauern