Šípek: výroba aut letos trhne loňský rekord

Výroba osobních aut v Česku letos překoná loňský rekord. Tři tuzemské automobilky vyrobí kolem 1,285 milionu vozů, což je o tři procenta více než loni. ČTK to řekl ředitel Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek.

K překonání loňského rekordního roku stačí podle Šípka v prosinci vyrobit téměř 40.000 osobních vozidel, v kategorii nákladních aut pak 60 vozů. Produkce autobusů převýšila loňský rok už v listopadu a obdobné to bylo i u motocyklů.

Výroba nákladních aut reprezentovaná Tatrou Trucks se letos blíží 900 vozům, což je o devět procent více než loni. Produkce autobusů v závodech Iveco a SOR Libchavy by měla přesáhnout 4500 vozidel, což znamená pětinový nárůst. U Jawy Moto jako jediného zástupce kategorie motocyklů sdružení odhaduje produkci 1720 strojů.

“Pokud v roce 2016 nedojde k dnes nepředvídatelným ekonomickým otřesům či neočekávaným změnám na trhu vozidel, předpokládáme, že výsledky za rok 2016 by mohly být nejméně na úrovni roku letošního,” dodal Šípek.

Výroba osobních aut od ledna do konce listopadu vzrostla o 4,5 procenta na 1,21 milionu vozů. Největšímu výrobci Škoda Auto stoupla produkce o procento na 691.620 aut. Největší nárůst v kategorii osobních vozů zaznamenala kolínská TPCA, která vyrobila 204.279 toyot, peugeotů a citroënů. To je meziročně o 9,7 procenta víc. Téměř stejný nárůst produkce, a to o 9,5 procenta, zaznamenal nošovický Hyundai. Ten letos do listopadu vyrobil 314.431 osobních aut.

TPCA logo bránaVydáno: 28.prosinec 2015, v Výrobci, Výsledky.
Zdroj: AutoSAP, Antonín Šípek