František Táborský analytik Raiffeisenbank

Raiffeisen: zahraniční obchod v přebytku

Zahraniční obchod v lednu vykázal přebytek 11,9 mld. Kč (v národním pojetí). Oproti lednu minulého roku je tak saldo zahraničního obchodu nižší o 9,4 mld. Kč. Trh v mediánu odhadoval o něco optimističtější přebytek ve výši 20,3 mld. Kč. Vývoz v národním pojetí meziročně vzrostl o 2,4 % a dovoz narostl o 6,2 %. 

Při pohledu na hlavní obchodní kategorie nejvíce poznamenal export meziroční pokles vyvezených motorových vozidel (-4,2 %), na druhou stranu vzrostl vývoz počítačů a dalších elektronických zařízení. Dále rostly kovodělné výrobky nebo chemická látky a plastové výrobky.

Na straně importu meziročně vzrostl dovoz koksu a rafinovaných ropných produktů, kovů a elektroniky. Oproti loňskému roku silně zpomalil dovoz ropy, zemního plynu a energií.

Z pohledu exportérů byl rok 2017 celkem povedený. Ale i přes loňskou druhou nejvyšší roční obchodní bilanci ČR v historii měření bude příštích několik měsíců pro naše vývozce o poznání těžší. Čeští exportéři jsou na hranici svých výrobních možností a nestíhají držet krok s tempem růstu objednávek ze zahraničí.  V růstu jim brání hlavně nedostatek pracovní síly a poslední dobou i nedostatek materiálu. V jejich neprospěch bude i nadále hrát posilující koruna, který by se podle našich odhadů měla dostat až ke 24,80 za euro na konci první poloviny roku. Dále musí firmy počítat s růstem mzdových nákladů díky nejrychlejšímu růstu tuzemských mezd od roku 2008. Tím roste tlak na zvyšování konkurenceschopnosti našich výrobků na zahraničním trhu. Přebytek obchodní bilance v roce 2018 podle našeho odhadu poklesne k 100 mld. Kč.



Vydáno: 9.březen 2018, v Banky, Komentář.
Zdroj: František Táborský