Jiří Svozil, Blanka Petrová

PANAV se drží díky nestandardním návěsům

Výroba přípojných vozidel v ČR  letos vzrostla proti stejnému období roku o 9,9 procent. Konjunktury chce využít šéf moravského Panavu Jiří Svozil a vyrobit letos celkem 1800 návěsů pro kamiony. Firma ale nečelí jen tuzemské konkurenci, v Česku a na Slovensku se houfně prosazují polské návěsy.

Návěsů a přívěsů bylo v ČR v období od ledna do března 2017 vyrobeno celkem 5826. V kategorii do 3,5 tun se na tom podílí společnost Agados 5199 kusy, v dalších kategoriích si celkem 627 vyrobených přívěsů a návěsů mezi sebe rozdělily společnosti Panav (23 procent) a Schwarzmüller (77 procent).

„V posledních letech se do Česka neuvěřitelně tlačí polští výrobci návěsů, hlavně značky Wecon a Wilton. Panav jim nemůže konkurovat objemem výroby, stejně jako domácímu Schwarzmülleru. Pro nás je velká zakázka 10 návěsů. Sázíme ale na nestanadardní výrobky a individualizaci návěsů. Letos se například vrací poptávka po sklápěčkách. Proto si naše firma dokázala v minulých letech, navzdory obtížné situaci na trhu, udržet klíčové zákazníky. Patří mezi ně například OK Trans, CEE Logistics a další přepravní společnosti,“ uvedl Svozil.

Panav Svozil

Jeho letošním prodejním cílem je 1800 kusů, kromě Česka a Slovenska by mohly zamířit také do balkánských zemí. Pro Panav naplánoval 50milionový investiční plán, z této sumy půjde 30 milionů korun do technologií a zbytek do budov.

PANAV vlastní od roku 2013 společnost Šmitberský. Jiří Svozil řídí firmu od roku 2015, kdy ji převzal od svého otce. Obchodní strategii firmy šéfuje Blanka Petrová. Loni firma vykázala obrat 500 milionů korun při výrobě 905 kusů návěsů. Společnost má 193 zaměstnanců.

Panav výrobaVydáno: 30.červen 2017, v Dodavatelé, Investice, Reportáž, Výrobci.
Zdroj: TK PANAV, Erich Handl