Od ledna začne platit nová dopravní vyhláška

Nová vyhláška ministerstva dopravy o provozu na pozemních komunikacích a novela silničního zákona, které začnou platit od ledna příštího roku, přinesou změny v dopravním značení, ale též rozšíření dálniční sítě. 

Motoristé se od ledna už nesetkají s pojmem rychlostní komunikace, jejichž roli převezmou dálnice. Na dálnice bude přeznačeno více než 400 km dnešních rychlostních silnic. Dálniční síť tak bude mít délku zhruba 1200 kilometrů.

Do kategorie dálnice nicméně nebudou převedeny některé úseky. Jedná se konkrétně o R35 v úseku Liberec–Turnov, R63 v celé délce a krátké úseky R6 u Karlových Varů a R7 u Chomutova v celkové délce 32 kilometrů.

Dálnice budou nově značeny zelenými značkami namísto modrých, přičemž obdélníkový tvar bude nahrazen čtvercovým.

Na vybraných úsecích silnic I. třídy, které vyhovují z hlediska bezpečnostních parametrů, bude umístěna značka „silnice pro motorová vozidla“ a rychlost se tam bude moci zvýšit až 110 kilometrů v hodině. O tom budou rozhodovat příslušné kraje.

V souvislosti s novinkami dojde ke změně značení. Stávající značky budou nadále používány, přičemž kompletní výměna by měla proběhnout do roku 2025, kdy nyní nahrazené značky přestanou platit.Vydáno: 13.listopad 2015, v Doprava, Legislativa.
Zdroj: novinky.cz