Němečtí majitelé dieselů chtějí odškodné

Na právní kanceláře v Německu se obrací stále více majitelů aut s naftovým motorem. Kvůli hrozícímu zákazu vjezdu do mnoha německých měst chtějí po automobilkách odškodnění. Obávají se, že hodnota jejich vozu bude výrazně klesat.

Případný zákaz by se týkal více než deseti milionů aut. Právní kanceláře, které se specializují na dopravu, udávají, že zájemců, kteří chtějí zažalovat autovýrobce, razantně přibývá.

Podle právníka Ralfa Stolla, který vede několik procesů s Volkswagenem, je zájem gigantický. Poté, co soudci v Lipsku na konci února připustili zákaz dieselu, obrací se na právní kancelář s dotazem až 200 lidí denně. Předtím necelých třicet.

Diskuse o omezování či zákazu naftových motorů vypukla naplno po emisním skandálu německé automobilky Volkswagen, který vypukl v září 2015. Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) tehdy obvinila Volkswagen, že do svých vozidel s naftovými motory instaloval software, který umožňuje skrýt skutečnou hladinu vypouštěných emisí, a tím se snažil obejít zákony na ochranu ovzduší. Celkově se problém dotkl 11 milionů aut a vedl k řadě žalob a k obřím pokutám.

V Česku organizuje nespokojence společnost Safe Diesel

V Česku organizuje nespokojence společnost Safe DieselVydáno: 15.březen 2018, v Emise, ExpressAuto, Kauza.
Zdroj: DPA