Mako Car začal dovážet autokola Concaver

Mako Car, výhradní dovozce litých kol značek Tomason, GMP a Vossen, začal na českém trhu zastupovat rovněž taiwanského výrobce Concaver. Novinky předvedl na tiskové konferenci šéf firmy Martin Makovička.

Litá kola Tomason se odlišují od běžné produkce

Kola německého výrobce přitahují pozornost z každého úhlu pohledu. Mají zcela svébytný a nezaměnitelný vzhled a precizní zpracování. Jsou vhodné pro tzv. legální tuning, kdy přinášejí maximální efekt na voze za rozumnou cenu. Vyrábějí se od velikosti 17“, takže se dobře hodí na rozličné modely střední a vyšší střední třídy, ale třeba i na Škodu Fabia. V nabídce Tomasonu je v současnosti k dispozici 21 designů kol ve velikosti 17“ až 22“ a v deseti barevných odstínech. Vlajkovou lodí nabídky jsou kola Tomason TN1, jež se vyrábějí už 15 let, a přesto se stále dobře prodávají.

Kola GMP: přednosti italského designu

Alu kola GMP vyrábí stejnojmenná italská společnost, která pří výrobě klade důraz nejen na líbivý a elegantní design, ale zejména na vysokou kvalitu zpracování a bezpečnost. To potvrzuje certifikace německou zkušebnou TÜV. Ve svém sortimentu, který v současnosti tvoří 28 druhů kol ve velikostech od 16“ do 22“ a deseti barevných odstínech, nabízí GMP tolik oblíbené alternativy originálních kol značek Audi, Mercedes-Benz, BMW, Porsche, ale i Renault, VW a Ford. Proto jsou kola včetně středových krytek přesně vrtaná na originální příslušenství. Z opravdu pestré nabídky kol GMP si vybere i ten nejnáročnější zákazník, proto jsou kola této značky velmi oblíbené u majitelů luxusních vozů. Nejprodávanějším kolem z nabídky GMP je v současnosti model Gunner pro automobily Audi a Stellar pro vozy Mercedes-Benz.

Kovaná kola Vossen pro výraznou individualizaci auta

Americký výrobce litých a kovaných kol Vossen patří k předním a nejvýraznějším výrobcům kol na světě. Díky široké možnosti individualizace se jeho kola těší obrovské popularitě a aktuálně je to právě Vossen, který v oboru nastoluje trendy a ostatní výrobci jej ve valné většině pouze následují. Luxusní zakázková kola Vossen jsou všechna kovaná, takže extrémně pevná a lehká, a proto vhodná pro nejsilnější verze aut značek od BMW, Mercedes-Benz, Audi až po Ferrari, Lamborghini, ale i Bentley a Rolls-Royce.

Kola Vossen se nabízejí ve stovce designů od velikosti kol 19“ až 24“. Nabízí 48 barevných mutací od matných přes saténové, lesklé, transparentní broušené či leštěné, až po povrchy s hrubou strukturou nebo mramorované. Všechny povrchové úpravy vznikají ruční prací přímo ve vlastní lakovně. I přes doslova nepřeberné množství modelů kovaných kol Vossen v jednodílném i třídílném provedení, je neoblíbenější nová řada kol Hybrid Forged s označením HF. Ty nabízejí vynikající poměr cena/výkon.

Alu kola Concaver: pevnost, lehkost a dynamický desig

Taiwanský výrobce Concaver vyrábí litá kola pro řidiče, kteří chtějí zdůraznit jedinečnost a dynamiku svého vozu. Hybridní konstrukce kol zaručuje výjimečnou pevnost a lehkost, což stvrzuje získaná TÜV homologace, díky čemuž je zaručena bezpečnost provozu za všech podmínek. Design kol byl navržen tak, aby byly uspokojeny potřeby i toho nejnáročnějšího zákazníka. V závislosti na daném modelu a rozměru kola, lze vybrat z několika možností šířky kola, od klasicky tvarovaného až po velmi extrémní konkávnost disku. S koly Concaver bude dobře vypadat jak pohodlný cestovní vůz, tak exkluzívní supersport. Navíc za velmi přijatelnou cenu.

Veškerá povolení a homologace kol a příslušenství k nim

Všechny čtyři značky litých kol mají kompletní schválení Ministerstva dopravy ČR a homologaci německé nebo rakouské zkušebny TÜV. Pro veškerý sortiment vystaví společnost ALUTECHNIK. Typový list, případně na zakázková kola Vossen akceptované Prohlášení autorizovaného dovozce, na jehož základě lze kola zapsat do Osvědčení o registraci vozidla, tedy „velkého“ technického průkazu.

Všechny náležitosti s povolením i zapsáním do příslušných dokumentů zařídí společnost ALUTECHNIK, díky přidružené Technické zkušebně vozidel (TZV), jejímž zástupcem pro schvalování litých kol, pneumatik a podložek je Martin Makovička. K činnosti TZV říká:

„V posledním období začali na Stanicích technické kontroly (STK) přísněji zkoumat, zda mají automobily zapsaná alu kola v TP, a to i taková, které jsou na autě již několik let a STK třeba i dvakrát takzvaně prošla. Takovým zákazníkům dohledáme potřebné německé schválení a vystavíme posudek, na jehož základě příslušný úřad kola zapíše do TP.“

Rozšiřovací podložky s homologací pouze od ALUTECHNIK

Veškeré příslušenství pro kola zajišťuje v rámci nabídky prodeje a služeb MAKO CARu společnost ALUTECHNIK. Nabízí širokou škálu kolových a pojistných šroubů, matic, krytek kol, vymezovacích kroužků, senzorů tlaku v pneumatikách a v neposlední řadě také rozšiřovacích podložek na kola.

Společnost ALUTECHNIK je v České republice momentálně jediným dovozcem a prodejcem rozšiřovacích podložek na kola s potřebnou homologací, tedy průkopníkem ve schválení podložek do provozu na pozemních komunikacích. Martin Makovička k tomu dodává: „Ještě před rokem nebyla žádná možnost tento oblíbený doplněk ke kolům zapsat do technického průkazu a šlo o tzv. nelegální tuning. Přitom v Německu mají výrobci potřebná schválení a posudky podložek ke konkrétním automobilům už mnoho let. Nám se v loňském roce podařilo vyřídit na Ministerstvu dopravy ČR jejich legalizaci a k podložkám vystavujeme potvrzení, díky němuž je příslušný úřad zapíše do TP.“

V oboru příslušenství k litým kolům, a co se týče rozsahu služeb kolem kol, nemají společnosti MAKO CAR a ALUTECHNIK v České republice v současnosti konkurenci. Zákazníkům a milovníkům úprav jejich aut nabídnou takřka všechno, co se týká kol. Celých 95 % nabízeného sortimentu je evropské produkce, většinou od originálních výrobců nebo v OE kvalitě. A jak hrdě dodává Martin Makovička: „Co se týče sortimentu ke kolům, mohu bez přehánění tvrdit, že v současné době máme absolutně největší nabídku výrobků a nejobsáhlejší skladové zásoby v ČR.“

Martin MakovičkaVydáno: 2.červenec 2020, v Autokola, Dovozci.
Zdroj: TK Mako Car, Erich Handl