Lamborghini Huracán EVO s výkonem 640 koní

Automobili Lamborghini představuje nový model Lamborghini Huracán EVO. Supersportovní vůz nové generace s motorem V10 vychází z techniky a výkonů modelu Huracán Performante.

Huracán EVO je vybaven atmosféricky plněným motorem V10 5,2 litru z modelu Huracán Performante se sacími ventily z titanu a optimalizovanou lehkou konstrukcí výfukové soustavy pro ještě vyšší výkonové parametry a výrazný, emocionální zvuk. Huracán EVO poskytuje nejvyšší výkon 640 k (470 kW) při 8000 min-1 a maximální točivý moment 600 Nm při 6500 min-1. S hmotností bez provozních náplní 1422 kg dosahuje Huracán EVO výkonové hmotnosti 2,22 kg/k, zrychlení z 0 na 100 km/h za 2,9 sekundy a z 0 na 200 km/h za 9,0 sekundy. Brzdná dráha ze 100 na 0 km/h činí 31,9 m, nejvyšší rychlost je 325 km/h.

Supersport EVO disponuje novým řízením zadních kol Lamborghini a systémem rozdělování točivého momentu mezi všechna kola. Srdcem vozidla je nový integrovaný systém řízení jízdní dynamiky Lamborghini Dinamica Veicolo Integrata (LDVI). Centrální jednotka optimalizuje jízdní dynamiku vozidla až do nejmenšího detailu, a to na základě kompletně integrovaného řízení veškerých systémů pro podporu jízdní dynamiky a nastavení vozidla. Systém je schopen předvídat další kroky i požadavky řidiče, a tímto způsobem zajišťuje ideální jízdní dynamiku.

 

Systém magnetorheologických tlumičů ve zdokonalené verzi 2.0 bezprostředně přizpůsobuje tlumení aktuální jízdní situaci. Nový, zdokonalený protiprokluzový systém umožňuje společně s optimalizovaným pohonem všech kol a funkcí Torque Vectoring rozdělování točivého momentu mezi jednotlivá kola.

Optimalizované dynamické řízení Lamborghini Dynamic Steering (LDS), které zlepšuje reakce vozidla při průjezdu zatáčkou a minimalizuje potřebný úhel otočení volantu, je nyní propojeno s řízením zadních kol, aby byla zajištěna agilita v nízkých rychlostech i maximální stabilita v rychlých zatáčkách a při brzdění za nejnáročnějších podmínek.

Jedinečná kombinace všech uvedených systémů je řízena systémem LDVI. Vozidlo díky tomu nabízí extrémně rychlé reakce a bezkonkurenční úroveň ovladatelnosti. Huracán EVO rozpoznává na základě zpracování dat v reálném čase záměry řidiče. Mezi sledované parametry patří ovládání volantu, pedálů brzdy a plynu, zařazený převodový stupeň a jízdní režim, aktivovaný voličem jízdních režimů Anima (Strada, Sport nebo Corsa).

Design – suverénní aerodynamika

Design modelu Huracán EVO je klíčem k suverénní aerodynamice a mimořádné jízdní dynamice. Nový přední nárazník propůjčuje vozidlu nízký, sebevědomý vzhled, zároveň však prostřednictvím předního spoileru s integrovanou aerodynamickou plochou zajišťuje především aerodynamickou účinnost. Rozšířené otvory pro přívod vzduchu mají tvar písmene Y, který je pro DNA designu značky Lamborghini typický.

K suverénní aerodynamice modelu Huracán EVO přispívá také nově tvarovaná spodní část vozidla. Díky důsledně aerodynamicky optimalizovanému designu jsou hodnoty přítlaku a aerodynamické účinnosti modelu Huracán EVO pětkrát vyšší než u první generace modelu Huracán. Výrazný charakter modelu se odráží v celém designu vozidla, ale také ve zvuku výfukové soustavy, jímž nejnovější Lamborghini dává najevo ještě vyšší úroveň výkonů a optimalizovanou jízdní dynamiku.

 

Nový 8,4“ dotykový displej uživatelského rozhraní na středové konzole přímo nad tlačítkem spuštění motoru umožňuje snadné ovládání funkcí pro konektivitu pouhým dotykem prstu. Kromě ovládání různých funkcí vozidla, jako jsou sedadla, klimatizace a stav systému LDVI v reálném čase, poskytuje navíc cestujícím přístup k veškerým funkcím informačního a zábavního systému, jako je například Apple CarPlay pro připojení chytrého telefonu. Multimediální systém zahrnuje síťově propojený navigační systém a zábavní funkce, umožňující mimo jiné poslech internetových rozhlasových stanic nebo přehrávání videí. Intuitivní uživatelské rozhraní podporuje povely prostřednictvím hlasového ovládání a propojí řidiče s asistentem Siri.

Kromě toho je prostřednictvím dotykového displeje přístupný na přání dodávaný telemetrický systém se dvěma kamerami, který umožňuje profesionální zaznamenávání a analýzu telemetrických dat. K dispozici je rovněž integrovaný pevný disk s vysokou kapacitou.

První zákazníci převezmou nové vozy Lamborghini Huracán EVO na jaře 2019. Doporučená prodejní cena bez daní byla stanovena na 184 034 eur (zhruba 4,65 milionu korun).

 

 

 Vydáno: 10.leden 2019, v ExpressAuto.
Zdroj: Lamborghini