KES chce letos zvýšit obrat o pětinu

KES kabelové a elektrické systémy z Vratimova na Ostravsku loni nabrala dvě stě nových pracovníků. Dalších dvě stě lidí chce přijmout letos. Jaké jsou další plány výrobce kabelových svazků do automobilových světel?

Společnost bude mít za loňský rok obrat zhruba 1,4 miliardy korun, což je o 12 procent více než loni. Nábor zaměstnanců souvisí s rozšiřováním výroby. Díky otevření nové haly loni podnik zvýšil objem výrobní plochy o dvacet procent.

„Minulý rok jsme nabrali dvě stě pracovníků do výroby, příští rok totéž. Začátkem roku jsme měli osm set lidí, teď máme tisíc a tento rok počítáme 1200,” řekl jednatel Martin Svozil pro Deník.

Od nových pracovníků firma očekává hlavně manuální zručnost. „Jsme takzvaní zametači na pracovním trhu a zaměstnáváme převážně ženy. To jsou šičky, prodavačky, takové profese, které by jinak na trhu nedostaly pracovní místo,” řekl jednatel.

Ve své nabídce má KES nyní asi tisícovku výrobků. Vyrobí ročně okolo třiceti milionů kabelových svazků. V některých svazcích je jen jeden vodič, například jde o automobilové antény, v sofistikovaných světlometech ale může být svazek až se stovkou vodičů.

„Před dvaceti lety jezdila auta s jedním druhem světlometů, halogeny, čtyřmi dráty. Dnešní svazek vypadá jinak. Má třeba osmdesát drátů. V tom světle je počítač, různé motorky, kamera a třeba nějaký laserový paprsek. To je obsluhováno právě tím kabelovým svazkem,” vysvětlil Svozil.

Firma má i malé vývojové oddělení, které se zabývá vývojem komponentů.

Jednatel řekl, že v roce 2016 má obrat firmy vzrůst o dvacet procent. Podnik proto bude intenzifikovat výrobní plochu, plánuje například automatizovaný sklad a různé optimalizace, které by mu měly umožnit vyrábět rychleji za stejné peníze.

KES kabelové a elektrické systémy jsou dceřiná firma rakouské společnosti ZKW, která vyrábí automobilová světla. Svozil řekl, že mateřské firmě podnik dodává asi polovinu produkce. Druhou část výrobků firma dodává hlavně velkým zákazníkům, jako jsou Hella, Varroc nebo Koito.Vydáno: 7.leden 2016, v Dodavatelé, Světla, Výsledky.
Zdroj: deník.cz