Warrantywise vydala statistiky spolehlivosti aut

Japonské automobily platí za nejspolehlivější. Ukazuje to i nová statistika britské pojišťovny Warrantywise, která nabízí i krytí rizik spojených s poruchami vozů mimo záruku.

 

Značky jsou v přehledu seřazeny podle faktoru spolehlivosti, u kterého je skóre 75 průměrem. Cokoliv nad toto číslo je dobrý výsledek a cokoliv pod 60 signalizuje velkou frekvenci poruch. V potaz byly brány i rozdíly mezi jednotlivými modely a roky výroby, ale jednotlivá rozčlenění se nedozvídáme.

Aby se značka dostala do tohoto seznamu, muselo být u Warrantywise pojištěno minimálně sto jejích aut. To splnila spousta značek včetně Bentley nebo Ferrari, ale také třeba Saabu, který už několik let v podstatě nefunguje. Jsou tu také také známé značky jako Fiat, Škoda nebo Volkswagen.

Taková skladba se dá čekat, stejně jako sdílené prvenství Toyoty a Hondy s 93 body, následované Suzuki, Mitsubishi a Mazdou. S 85 body je vysoko také Subaru a – možná překvapivě – Peugeot s 84 body, Fiat s 82 body a Renault s 81 body. To jsou všechno dost nadprůměrná čísla.

Nejblíž průměru jsou značky Saab, Citroën a Audi se 76, resp. 75 a 74 body. Na hranici špatného výsledku je s 60 body Alfa Romeo a horší je např. Porsche, jehož model 911 byl za určitých podmínek v nedávném TÜV Reportu na špici.

Ovšem, spolehlivost a výkon auta při STK, resp. její německé obdobě, mohou být dvě odlišné věci a u Porsche se dá očekávat, že majitelé budou dbát o stav auta – co museli udělat proto, aby STK prošel, statistika TÜV neřekne.

Co je pozoruhodné, je výsledek značky Bentley. 14 bodů je tristní výsledek, který v kombinaci s jednou z nejvyšších průměrných cen oprav znamená pro majitele noční můru.Vydáno: 4.leden 2016, v Informace z trhu, Jednotlivé značky, Pojištění.
Zdroj: autoforum.cz