Exploze plynu u dodavatele v Turnově

V průmyslovém areálu na Vesecku v Turnově na Semilsku ve čtvrtek ráno ve firmě Agba explodoval plyn. Nejméně pět lidí se zranilo. Exploze nastala v plnírně technických plynů, kde pravděpodobně vybuchl isobutan.

Podle posledních zpráv záchranné služby se pohřešují dvě ženy. Hasičům práci komplikují výbuchy propan-butanových lahví.

Policie se o výbuchu dozvěděla v 7:45 hod. „Dva lidé s popáleninami měli zasažené i dýchací cesty a byli transportováni vrtulníkem do nemocnice na pražských Vinohradech. Třetího přepravil vrtulník do Liberce,” řekl Právu Petr Matějíčka z krajské zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje s tím, že jednoho člověka záchranáři resuscitovali.

Hasiči však měli podezření na přítomnost dalších osob v zasaženém objektu, a proto pokračovali v prohledávání budovy. A jejich podezření se potvrdilo kolem půl deváté. „Byli nalezeni další dva lidé. Ti jsou zraněni pravděpodobně lehce,” dodal Matějíčka.

„Letecky k nám zatím převezli jednoho pacienta. Preventivně jsme přerušili operační program, protože jsme dostali informaci, že dva lidé se stále pohřešují,“ řekla Novinkám mluvčí liberecké nemocnice Barbora Silná.

Díly pro auta

Jak uvedla mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová, na místě zasahuje devět jednotek. „Podle prvních informací explodoval isobutan. Objekt je silně zakouřený a zásah je komplikovaný, protože uvnitř jsou propan-butanové lahve,“ řekla Novinkám Štrauchová.

Výbuch se ozval ve firmě Agba, která se specializuje na výrobu automobilových dílů. Isobutan se používá zejména jako chladivo v lednicích nebo jako hnací plyn ve sprejích. Používá se rovněž při výrobě plastových a pryžových hmot. Je extrémně hořlavý.Vydáno: 3.prosinec 2015, v Dodavatelé, Informace z trhu.
Zdroj: novinky.cz