Dotace na ekovozy snad už od roku 2016

Česko chystá dotaci na nákup šetrných vozů. Počítá se s podporou hybridů, elektromobilů i aut na CNG. Výše dotace pro elektromobil by v Česku mohla být údajně kolem 80 000 Kč, píše iHNED.

Státní příspěvek na nákup vozidla do 3,5 tuny s alternativním pohonem by měl platit zhruba od poloviny roku 2016. Jeho výše ale zatím není známa. Původně se počítalo s plošnou dotací 40 000 Kč na nákup kterékoliv alternativy.

To by ale příliš zvýhodnilo auta na CNG, takže od tohoto záměru bylo (naštěstí) upuštěno. Ministr životního prostředí Richard Brabec by podle svých slov chtěl urychlit především rozvoj elektromobility.

V zahraničí se výše příspěvku pohybuje v přepočtu od 80 000 Kč (Španělsko) až přes 270 000 Kč ( Francie , včetně šrotovného za staré dieselové auto ). Zdaleka nejvíc se dnes prodává elektromobilů v Norsku , kde je jim odpuštěno několik daní a mají i řadu dalších výhod.

Podle iHNed.cz budou mít kromě domácností nárok na dotaci také živnostníci a malé firmy do 50 zaměstnanců. Stanovena bude i maximální pořizovací cena nového elektromobilu.

Bonett_stojan_CNGVydáno: 30.říjen 2015, v Alternativní pohony, Čerpadla CNG/LPG, Legislativa, Obnova vozového parku.
Zdroj: iHNED