Tisková konference ČLFA

ČLFA: financování firemních investic rostlo o čtvrtinu

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly klientům v prvních třech čtvrtletích letošního roku prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 105,37 miliardy korun, to je o 6,8 % více než ve stejném období roku 2014.

Celkové pohledávky členů ČLFA z běžících leasingových a úvěrových kontraktů dosáhly na konci letošního třetího čtvrtletí 234,59 miliardy korun.

„V klíčové oblasti financování podnikatelských investic jsme zaznamenali vůbec nejvyšší meziroční nárůst od odeznění recese, a to o čtvrtinu. Firmy, zejména pak malé a střední podniky, tak pomocí produktů našich členů výrazně podpořily dobrý výkon celé ekonomiky,“ říká Libor Bosák, předseda představenstva ČLFA, která sdružuje 42 předních poskytovatelů leasingu, podnikatelských i spotřebitelských úvěrů a factoringu.

Ze souhrnných 105,37 miliardy korun bylo 82,82 miliardy určeno na financování firemních investic a provozu a 22,55 miliardy na financování zboží a služeb pro domácnosti. Členské firmy ČLFA v letošních třech kvartálech uzavřely 593 441 nových leasingových a úvěrových obchodů a na konci sledovaného období spravovaly 1 891 742 aktivních smluv.

Členové asociace podepsali leasingové kontrakty v souhrnném objemu 34,53 miliardy korun, což značí meziroční nárůst o 21,5 % (měřeno výší pořizovacích cen financovaných movitých věcí u patnácti největších společností). Ještě silnější nárůst vykázala oblast podnikatelských úvěrů: členské firmy jejich prostřednictvím poskytly 35,3 miliardy korun, největších patnáct firem zvýšilo meziročně úvěrování podnikatelských subjektů o 27,2 %.

Operativní leasing převažuje

V rámci leasingového trhu movitých věcí se vůbec poprvé přehoupl podíl operativního leasingu přes polovinu – v prvních třech čtvrtletích mu náleželo 51,3 % tohoto trhu (loni v tomto období to bylo 45,8 %).

Naopak pokles zaznamenal factoring. Způsobilo ho ukončení spolupráce jednoho korporátního klienta s jednou z členských společností. Tento klient využíval factoringové řešení pro mimořádně velký objem pohledávek. Výše prostředků poskytnutých členskými firmami asociace v rámci factoringu proto meziročně klesla o 14,8 % na 14,14 miliardy korun. Celkový objem pohledávek postoupených na členské firmy ČLFA se snížil o 16,9 % na 95,7 miliardy korun.

Výsledky v oblasti financování domácností jsou ovlivněny tím, že od druhého čtvrtletí letošního roku působí společnost CETELEM, do té doby členská firma ČLFA, jako pobočka zahraniční banky BNP Paribas Personal Finance, a její data jsou proto zohledněna ve statistikách bank. Proto asociace v kategorii financování domácností nyní vykázala pokles o 1,6 % (na 22,55 miliardy korun). Při zohlednění absence výsledků společnosti CETELEM však v rámci spotřebitelských úvěrů došlo naopak k nárůstu, a to o 5,7 %.

Členové ČLFA uzavřeli v prvních třech kvartálech letošního roku nejvíce kontraktů na financování automobilů. Na silniční dopravní prostředky poskytli 52,32 miliardy korun, z toho 23,99 miliardy bylo určeno na 66 921 nových osobních vozů. Prostřednictvím členů ČLFA tak bylo financováno 39,1 % všech nových osobních aut prvně registrovaných v České republice v prvních devíti měsících.

Členové představenstva ČLFA na výroční tiskovce v pražském hotelu Angelo

Členové představenstva ČLFA na výroční tiskovce v pražském hotelu AngeloVydáno: 5.listopad 2015, v Finanční instituce, Leasing, Výsledky.
Zdroj: ČLFA, Pavel Hálek