Česká větev Dieselgate se vrací k obvodnímu soudu

Volkswagen (VW) zatím nemusí platit odškodnění českým majitelům aut v kauze Dieselgate. Městský soud v Praze v říjnu rozhodl, že kauza se vrací k obvodnímu soudu.

Ten původně rozhodl, že automobilka má více než půl miliardy korun vyplatit.

Prvoinstanční soudce Miroslav Sládek v červnu rozhodl, že německá automobilka musí zaplatit 533 milionů korun společnosti Safe Diesel, která zastupuje více než dva a půl tisíce majitelů vozů.

Odůvodnil to tím, že se Volkswagen ve stanovené lhůtě 30 dní k žalobě nevyjádřil a tím ji vlastně uznal.

Firma sice později zaslala na soud stížnost, že soud do Německa posílal výzvy v češtině, tyto námitky ale Sládek neuznal a ve finále rozhodl, že má firma odškodnění zaplatit, aniž se zabýval podstatou sporu.

Advokát automobilky Robert Němec argumentoval tím, že soud zaslal výzvu k vyjádření v češtině a firmu řádně nepoučil, jak má postupovat. Napadl i velmi krátkou lhůtu, kterou VW k vyjádření dostal.

Městský soud v Praze ale našel v prvoinstančním rozhodnutí řadu chyb. Ta hlavní podle něj byla, že Safe Diesel v mezidobí podal návrh na změnu žaloby o 76 milionů korun.

„Soud pravděpodobně nevěděl, co s tím, a nechal ten návrh ležet, což je naprosto nejhorší postup, který mohl zvolit,“ konstatovala soudkyně odvolacího senátu Zdeňka Winklerová.

Podle ní měl Sládkův verdikt i řadu dalších chyb, které by také samostatně znamenaly zrušení rozsudku.

„Doručování neproběhlo způsobem, který určuje nařízení o doručování. Žalovaná strana měla mít možnost odmítnout převzetí a měla být o této možnosti poučena. Pokud vady v doručení nejsou zhojeny, je jasné, že to doručení v pořádku není,“ uvedla Winklerová a zkritizovala také příliš krátkou lhůtu, kterou německá automobilka dostala na vyjádření.

Žaloba vedle skupiny Volkswagen mířila také přímo na mladoboleslavskou Škodu Auto, která je součástí koncernu. Případem české automobilky se však soud v rozsudku nezabýval. Škoda stihla na rozdíl od VW včas zaslat na soud dopis, ve kterém odmítá nároky na odškodnění.

Případem se proto nyní bude muset Sládek zabývat znovu a především bude muset začít řešit podstatu sporu.Vydáno: 6.říjen 2019, v Emise, Kauza.
Zdroj: iHNED