Brisk dodavatelem snímačů pro AvtoVAZ

Táborská firma Brisk bude generálním dodavatelem snímačů pro největší ruskou automobilku AvtoVAZ, kterou ovládá Aliance Renault-Nissan. Dodá jí ročně snímače za 60 milionů korun.

Uvedl to  Mojmír Čapka, majitel Brisku a předseda představenstva firmy. Její tržby loni činily 650 milionů korun, společnost má 550 zaměstnanců. Brisk je přední světový výrobce zapalovacích svíček. V ruském Togliatti loni otevřel novou výrobní linku s roční kapacitou pět milionů svíček.

„Smlouva je připravená, nahradíme šest ruských dodavatelů snímačů, kteří dodávají do AvtoVAZu, budeme jeho generální dodavatel veškerých snímačů. První dodávky plánujeme na začátku příští roku, bude to investice 40 milionů korun. Je to akce jako blázen,“ řekl Čapka. Půjde o sedm druhů snímačů, což jsou komponenty, které ovlivňují vstřikování paliva do motoru. Brisk dodá AvtoVAZU snímače v ročním objemu za 60 milionů.

Letos připraví firma v Táboře technologii, příští rok začne snímače dodávat do Ruska, v roce 2019 přesune technologii do haly v Togliatti, kde se budou snímače montovat. Nová linka v Togliatti, která stála 135 milionů korun, loni vyrobila 1,6 milionu svíček. V Togliatti zaměstnává Brisk 50 lidí. „Když se bude dařit, dodáme další linku, potom bychom zvládli až deset milionů svíček ročně,“ řekl Čapka, který firmu řídí 21 let. V Rusku vlastní ještě závod v Kaliningradu, ten je nyní zakonzervován.

Brisk loni otevřel závod v Togliatti

Brisk loni otevřel závod v Togliatti

Loni produkce 50 milionů svíček

Brisk loni vyrobil asi 50 milionů zapalovacích svíček a 4,5 milionu snímačů. Asi 96 procent produkce míří na export, u snímačů skoro sto procent, firma vyváží do 70 zemí světa. Do Ruska šlo loni až 25 procent produkce. „Investice letos plánujeme zhruba 100 milionů korun, do technologií, z toho dvě třetiny do snímačů. Je rozjednaný další rozjezd a zvýšení výroby pro Volkswagen, Scanii a Man,“ řekl Čapka. Koncernu Volkswagen dodává Brisk nejvíc snímačů.

Čapka vidí velký potenciál i v Thajsku nebo Vietnamu, díky milionům motocyklů. Brisk rozvíjí obchod v Číně, Austrálii, v arabském světě a Africe. V posledních letech posiluje odbyt svíček do zemědělské mechaniky, jako jsou traktory a sekačky. Brisk vyrábí 800 typů zapalovacích svíček.

Tržby za rok 2016 vyčíslil Čapka zhruba na 650 milionů korun, předloni to bylo o sto víc. Asi 40 procent tržeb dělají firmě snímače. Zisk odhaduje majitel Brisku na 25 milionů korun. „Ještě máme 40 milionů odpisů, což dává najevo, že naše investice jsou pořád slušné,“ řekl Čapka.

Brisk je jediným výrobcem zapalovacích svíček v Česku a druhým největším v Evropě. Ve světě se řadí mezi pět nejvýznamnějších firem v oboru. Loni zvedl mzdy v průměru o 13 procent. Fluktuace v podniku je 0,6 procent, více než sto lidí zde pracuje přes 25 let. V Táboře letos firma rozšíří lisovnu plastů a zprovozní pět robotů, jde o průmysl 4.0.

BriskVydáno: 9.únor 2017, v Dodavatelé, Informace z trhu, Investice.
Zdroj: AutoSAP, Miroslav Konvalina