Martin Winterkorn prý o podvodech s emisemi věděl už v roce 2014

Akcie VW padají po skandálu s falšováním emisí

Akcie německé automobilky Volkswagen zahájily pondělní obchodování na německé burze propadem o téměř 20 procent a zaznamenávají nejhlubší jednodenní ztrátu za víc než šest let. Důvod?

Trh reagoval na páteční obvinění amerických úřadů, podle nichž společnost falšovala u řady vozů údaje o toxických emisích a hrozí jí pokuta až 18 miliard dolarů.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) mateřskou společnost české automobilky Škoda Auto obvinila, že do řady modelů dieselových vozů značek VW a Audi instalovala software umožňující skrýt při testování skutečnou hladinu vypouštěných emisí, která je během jízdy mnohonásobně nad stanovenými limity v USA.

Volkswagen musí kvůli tomu stáhnout z amerického trhu do servisů půl miliónu aut a hrozí mu pokuta v úhrnné částce až 18 miliard dolarů (431 miliard Kč). Firma již sdělila svým americkým dealerům, aby zastavili prodej některých dieselových vozů.

Šéf VW případu lituje

Šéf skupiny Martin Winterkorn v nedělním prohlášení uvedl, že celého případu „hluboce lituje”. „Osobně je mi hluboce líto, že jsme narušili důvěru našich zákazníků a veřejnosti,” citovala Winterkorna agentura Reuters. ”Netolerujeme a nebudeme tolerovat porušování žádných našich vnitřních předpisů ani zákonů,” dodal šéf skupiny. Automobilka podle něj spolupracuje s americkými úřady.

„Tato katastrofa překonává všechna očekávání,” řekl agentuře Reuters Ferdinand Dudenhöffer, který vede Středisko automobilového výzkumu při Duisburgsko-essenské univerzitě.

Skandál s utajovanými emisemi sráží největší evropskou automobilku do nových problémů. Na jaře skupina zažila střet v nejvyšším vedení, kdy se předseda dozorčí rady Ferdinand Piëch snažil odstavit generálního ředitele Martina Winterkorna, nakonec byl ale nucen sám odstoupit. Volkswagen chtěl rozptýlit pochybnosti o funkčnosti svého vedení na pátečním zasedání dozorčí rady, kde se má rozhodnout o plánu nové organizační struktury.Vydáno: 21.září 2015, v Emise, Kauza, Výrobci.
Zdroj: novinky.cz