U Kolína startovala výrobu TPCA

10 let Automakers: 2005 – start TPCA

Co bylo hlavní událostí roku 2005 v českém automobilovém průmyslu? Zahájení výroby v kolínské automobilce TPCA Toyota Peugeot Citroën. Sériová výroba se rozběhla 28. února 2005.

Za uplynulých 10 let vyrobila více než 2,5 milionu vozů modelu Toyota AYGO, Peugeot 107/108 a Citroën C1. Na mzdách TPCA již vyplatila více než deset miliard korun. Nejen díky nadprůměrným výdělkům je TPCA velmi zajímavým zaměstnavatelem. To potvrzuje i fakt, že více než 700 současných zaměstnanců zažilo zahájení výroby.

Do státního rozpočtu TPCA odvedla deset miliard korun a další řádově desítky miliard odvedlo jejich více než 100 dodavatelů fungujících v ČR. Závod, do kterého mateřské společnosti Toyota Motor Corporation a PSA Peugeot Citroen investovaly přes 26 miliard korun, více než 99 procent produkce vyváží. Ekonomický přínos této investice tak výrazně překračuje hranice Kolínska a řadí TPCA jednoznačně mezi nejvýznamnější společnosti celé České republiky.

TPCA_deska

V roce 2005 došlo k odhalení desky s milníky továrny. Mramorová deska ozdobila základní kámen továrny umístěný před vstupem do areálu mezi stromy zasazenými při zahájení výstavby v roce 2002. Lípa, platan a sakura symbolizují spojení tří kultur, které se díky TPCA u Kolína potkávají – české, francouzské a japonské.

Desku pro základní kámen odhalili Satoši Takae a Jean Pierre Chantossel, v době spuštění sériové výroby prezident a viceprezident TPCA. TPCA v současnosti zaměstnává tři tisíce lidí. Další tisíce nových pracovních míst vznikly u dodavatelů v rámci celé ČR.Vydáno: 22.leden 2016, v Historie, Výrobci, Výročí.
Zdroj: archiv Automakers